Definicja budowli jest niezgodna z konstytucją
W przypadku postępowań dotyczących opodatkowania budowli podatkiem od nieruchomości, zakończonych decyzją ostateczną lub prawomocnym wyrokiem sądu administracyjnego, podatnicy będą mogli złożyć wniosek o wznowienie postępowania.
Według obecnego brzmienia przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych budowlą jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. Od wielu lat wśród ekspertów zajmujących się prawem podatkowym powszechna była opinia, że takie ogólne odesłanie do przepisów niepodatkowych w kwestii przedmiotu opodatkowania narusza zasadę wynikającą z art. 217 konstytucji, z którego wynika, że określanie przedmiotów opodatkowania (…) następuje w drodze ustawy podatkowej. Odesłanie do przepisów prawa budowlanego budziło zresztą wiele niejasności wśród podatników i organów podatkowych, co potwierdzała liczba sporów przed sądami administracyjnymi.
Przełomowy wyrok
4 lipca br. Trybunał Konstytucyjny wydał przełomowy wyrok w tym zakresie (SK 14/21). Nagłówki artykułów prasowych wskazywały na rewolucję. Uspokajamy. Trybunał co prawda stwierdził, że definicja budowli zawarta w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych jest niezgodna z konstytucją. Orzekł jednak także, że obecna definicja budowli zawarta w art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy utraci moc prawną dopiero po upływie 18 miesięcy od wydania wyroku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta